Блог свободен от NOFOLLOW!

Хроніка заборони української мови

pshenica_nebo_oblaka

Скільки разів за останні 400 років вороги України і українців намагалися обмежити вживання української мови — нижче наведена хронологія цього процесу.

1622 — наказ царя Михайла з подання Московського патріарха Філарета спалити в державі всі примірники надрукованого в Україні « Учительного Євангелія » К. Ставровецького .

1696 — ухвала польського сейму про запровадження польської мови в судах і установах Правобережної України .

1690 — засудження й анафема Собору РПЦ на «Київську Нови книги » П. Могили , К. Ставровецького , С. Полоцького , Л. Барановича , А. Радзивілівського та інших .

1720 — указ Петра I про заборону книгодрукування українською мовою і вилучення українських текстів з церковних книг.

1729 — наказ Петра II переписати з української мови на російську всі державні постанови і розпорядження.

1763 — указ Катерини II про заборону викладати українською мовою в Києво -Могилянській академії.

1769 — заборона Синоду друкувати і використовувати український буквар .

1775 — зруйнування Запорізької Січі та закриття українських шкіл при полкових козацьких канцеляріях .

1789 — розпорядження Едукаційна комісії польського сейму про закриття всіх українських шкіл.

1817 — запровадження польської мови в усіх народних школах Західної України .

1832 — реорганізація освіти на Правобережній Україні на загальноімперських засадах із переведенням на російську мову навчання .

1847 — розгром Кирило- Мефодіївського брат ства і посилення жорстокого переслідування української мови та культури , заборона найкращих творів Шевченка , Куліша , Костомарова та інших .

1859 — Міністерством віросповідань і наук Австро -Угорщини в Східній Галичині та Буковині здійснено спробу замінити українську кириличну абетку латинською.

1862 — закриття безкоштовних недільних українських шкіл для дорослих в підросійській Україні .

1863 — Валуєвський циркуляр про заборону давати цензурний дозвіл на друкування україномовної духовної і популярної освітньої літератури: « ніякої окремої малоросійської мови не було і бути не може».

1864 — прийняття Статуту про початкову школу , за яким навчання повинно було проводитися тільки російською мовою.

1869 — запровадження польської мови в якості офіційної мови освіти й адміністрації Східної Галичини.

1870 — роз’яснення міністра освіти Росії Д.Толстого про те , що « кінцевою метою освіти всіх інородців незаперечно повинно бути обрусіння ».

1876 ​​- Емський указ Олександра про заборону друкування та ввозу з-за кордону будь-якої україномовної літератури , а також про заборону українських сценічних вистав і друкування українських текстів під нотами , тобто народних пісень.

1881 — заборона викладання у народних школах та виголошення церковних проповідей українською мовою.

1884 — заборона Олександром III українських театральних вистав у всіх малоросійських губерніях.

1888 — указ Олександра III про заборону вживання української мови в офіційних установах і хрещення українськими іменами.

1892 — заборона перекладати книжки з російської мови на українську .

1895 — заборона Головного управління в справах друку видавати українські книжки для дітей.

1911 — постанова VII- го дворянського з’їзду в Москві про виключно російськомовну освіту й неприпустимість вживання інших мов у школах Росії .

1914 — заборона відзначати 100 -річний ювілей Тараса Шевченка; указ Миколи II про скасування української преси.

1914 , 1916 — кампанії русифікації Західної України ; заборона українського слова , освіти , церкви.

1922 — проголошення частиною керівництва ЦК РКП (б) і ЦК КП ( б) «теорії » боротьби в Україні двох культур — міської ( російської ) та селянської ( української ) , в якій перемогти повинна перша .

1924 — закон Польської республіки про обмеження використання української мови в адміністративних органах , суді , освіті на підвладних полякам українських землях.

1924 — закон Румунського королівства про зобов’язання всіх « румун » , які «загубили материнську мова » , давати освіту дітям лише в румунських школах.

1925 — остаточне закриття українського « таємного » університету у Львові

1926 — лист Сталіна «Тов. Кагановичу та іншим членам ПБ ЦК КП ( б) У з санкцією на боротьбу проти « національного ухилу » , початок переслідування діячів «українізації ».

1933 — телеграма Сталіна про припинення «українізації ».

1933 — скасування в Румунії міністерського розпорядження від 31 грудня 1929 р., яким дозволялися кілька годин української мови на тиждень у школах з більшістю учнів- українців.

1934 — спеціальне розпорядження міністерства виховання Румунії про звільнення з роботи «за вороже ставлення до держави і румунського народу » всіх українських вчителів , які вимагали повернення до школи української мови.

1938 — постанова РНК СРСР і ЦК ВКП ( б) « Про обов’язкове вивчення російської мови в школах національних республік і областей » , відповідна постанова РНК УРСР і ЦК КП (б ) У.

1947 — операція «Вісла» ; розселення частини українців з етнічних українських земель « врозтіч » між поляками у Західній Польщі для прискорення їхньої ополячення .

В тему : Хто запустив « Віслу », або « Остаточне вирішення української проблеми в Польщі»
1958 — закріплення у ст. 20 Основ Законодавства СРСР і союзних республік про народну освіту положення про вільний вибір мови навчання , вивченні всіх мов , окрім російської , за бажанням батьків учнів .

1960-1980 — масове закриття українських шкіл у Польщі та Румунії.

1970 — наказ про захист дисертацій тільки російською мовою.

1972 — заборона партійними органами відзначати ювілей музею І.Котляревського в Полтаві.

1973 — заборона відзначати ювілей твору І. Котляревського « Енеїда».

1974 — постанова ЦК КПРС « Про підготовку до 50-річчя створення Союзу Радянських Соціалістичних Республік «, де вперше проголошується створення «нової історичної спільноти — радянського народу» , офіційний курс на денаціоналізацію .

1978 — постанова ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР «Про заходи щодо подальшого вдосконалення вивчення і викладення російської мови в союзних республіках (« Брежнєвський циркуляр »).

1983 — постанова ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР « Про додаткові заходи з поліпшення вивчення російської мови в загальноосвітніх школах та інших навчальних закладах союзних республік («Андроповський указ»).

1984 — постанова ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР «Про дальше вдосконалення загальної середньої освіти молоді і поліпшення умов роботи загальноосвітньої школи».

1984 — початок в УРСР виплат підвищеної на 15% зарплатні вчителям російської мови порівняно з вчителями української мови.

1984 — наказ Міністерства культури СРСР про переведення діловодства в усіх музеях Радянського Союзу на російську мову.

1989 — постанова ЦК КПРС про «законодавче закріплення російської мови як загальнодержавного».

1990 — прийняття Верховною Радою СРСР Закону про мови народів СРСР, де російській мові надавався статус офіційної.

2012 — прийняття Верховною Радою України проекту Закону « Про засади державної мовної політики» , який загрожує значним звуженням сфери використання української мови в ключових сферах життя в більшості регіонів України . Детально про це: «Закон про мову» : вміло посіяний розбрат в Україні .

 

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.

31 комментариев к записи “Хроніка заборони української мови”

 1. Андрей Киев (1 comments):

  Думаю в будующем с украинским языком должно все быть окей. Тем более подросло новое поколение которое прошло украинские школы и обичилось за 20 лет на украине с укр. мировозрением.!!

 2. Лиза (2 comments):

  Смотрю на эту хронологию и печалюсь.
  Но ничего я думаю в сфере последних событий на Украине многие пересмотрят свое отношение к языку и как к стране в целом.

 3. Sandro (1 comments):

  А уераинска мова-живая. Лучше, певучише руской. Как бы её не забороняли, она из глубины столить прийшла до нас.
  Вибачте за суржик-в мене немае украинськои в раскладци операцийнои системи!

 4. Филолог (1 comments):

  Українська мова — це мова великих письменників та поетів, діячів культури та мистецтва, але водночас, це і мова простого народу. Як кожен інший народ, український теж має право на свою мову. Не варто із цього приводу розводити чвари. Ми можемо порозумітися, розмовляючи різними мовами, так само, як і сваритися, розмовляючи однією мовою. Потрібно поважати культуру інших і навіть якщо вони не чинять як ти, це значить, що вони чинять неправильно.
  Шанймо одне одного.
  P.S. Сподіваюсь російськомовні користувачі Інтернету зрозуміли мене.

 5. Да, эта хронология повергает в шок. Украинский язык всю жизнь запрещали, а простой люд здесь причем? Теперь, из-за языка творятся революции. Надеюсь наша страна сможет с этим справиться и выйти достойным победителем. Хотя, какие победители между братьями.

 6. Сергей (13 comments):

  Україна і українці в ній сильний народ. Нікому і ніколи не вдасться викорінити українську мову. Звичайно гірко чути російську мову на сході України, але одне радую, що українська соловїна мова процвітає на заході України. Слава Україні українці!

 7. Валерия (3 comments):

  Надеюсь, в будущем, наш любимый язык, все-таки, будет сохранен !

 8. Alex_dem (1 comments):

  К сожалению, в наше время спекулирование языком и его возможным запретом (в Украине это касается как русского, так и украинского языков) стало политическим рычагом. Было бы здорово решить эту проблему на корню — только некоторым выгодно держать её «про запас» :(

 9. Anton (2 comments):

  Надейтесь, ведь из-за языка война на Украине началась!!!

 10. Саша (2 comments):

  Украинский язык мне очень нравится! Я живу в русскоговорящем регионе Украины, а именно в Одессе. На мой скромный взгляд в городе приветствуют наш родной язык.

  Довольно часто я могу встретить людей из провинции, которые говорят на украинском языке, но ведут они себя отвратительно, ругаются матом, кричат, строят из себя крутых… это в моих глазах создает негативное впечатление о языке.

  Когда я первый раз посетил Киев, мне очень понравился сам город, и я сразу обратил что все говорят на украинском. Мне это понравилось, люди говорили именно красиво, а не так, как зачастую на «суржике».

  Как я много раз слышал — нет плохих наций, есть плохие люди.

  • ЕвгенийДнепр (16 comments):

   Полностью с вами согласен.! Ведь это наша реальность и действительность. Автор же ведет речь о исторических моментах, когда кремль использовал технологии переучивания руських, или русов, или русинов, (но не «русских»), то есть Украинцев и Беларусов, от руськой мовы в московский диалект, сформированный от первопроходца — петра-1, и до Ломоносова. Прививалось, что постыдно говорить на родном языке, и только московские аристократы достойны подражания в своих речевых оборотах, в которых от руськой мовы (старославянского (не церковного) оставалось все меньше, а позаимствованных из европы терминов и переозвученных слов так же из Украинского и Беларуского языка. А потом и насильственное распостранение данного наречия, сопровождаемое запретами родной мовы, воспитания ложьной гордости у переученных, прививание ненависти, или не приязни к родной мове… и тд и тп. Даже по сегодняшний день мы можем слышать от взрощенных на московском наречии о том, что Украинский это «телячья мова», и всякие другие пропагандистские забросы кремля для распостранения своего влияния, то есть по факту захвата (полного) без войны, и лишения коренного населения культуры, языка, традиций. Прививание каких то балалаек, смешание восточных и центрально европейских культур. Для московии это норма, у них такое географическое расположение, для нас нет. Я не выступаю против кого то, просто так складывается история, и для нас лучьше если мы будем ее знать. Особенно глядя на сегодняшние действия кремля (их методы) в Донецкой и Луганской области. Если есть сомнения на этот счет, посмотрите на ютюб документальный фильм «голодомор в Луганске 32-33 год».
   https://www.youtube.com/watch?v=D6PZ2S8pMY8
   https://www.youtube.com/watch?v=txafj6TnrZQ

 11. ЕвгенийДнепр (16 comments):

  И еще, мне хотелось бы настоять на (на мой взгляд) правильной формулировке: Українська мова, Беларуская мова, Российский язык.
  Кто согласен с данной формулировкой? На мой взгляд — логично!
  А то русский язык звучит как » я вытирал одной тряпкой снасала стол, потом стул, потом пол, потом начал ей вытирать посуду чистую…

  • Київська Русь (12 comments):

   Так уже привыкли говорить, точнее приучили людей. Конечно — Руська мова це Украiньська.

 12. Olexander_Nika-bus (2 comments):

  Знаете, почитал я этот список… просто жесть! Как наша «мова» вообще дожила до наших дней!! Слава богу были люди которым было не все равно на каком языке они говорят. А россияне называют нас своими братьями еще… Какие в ж*пу братья??! То что у нас в прошлом общие предки еще ничего не значит!! С поляками у нас тоже общие предки, и с молдованами, и с румынами, но почему то они нам не «братья» как россияне. Или это такой прикол братьев своих обижать так, как это делают россияне?!?! Какая вообще им разница как мы живем?! Живем себе и живем, разговариваем на своем языке, чтим своих героев, уважаем свою страну. Мы ничем Россие и ее жителям не обязаны. Разве что войной на востоке…

 13. vadym (1 comments):

  Щас конфликт Украины с Россией и мне кажется что это подтолкнет народ украины шанувати и оборонять свою мову, говорить между собой переважно на ридний мови.

 14. Тетяна (1 comments):

  Оце так історія, в школі вивчала, втім такий список бачу вперше. Мабуть мій вчитель з історії вибирав найяскравіші моменті нищеня та гнітування української мови. Втім, нашу мову не викопата з корінням. В мене весь рід спілкуеться українською мовою, хочь і в перемішку з російською, чудовий суржик вихоте. Однак, якщо все ж таки потрібно говорять чисто та мелодійно.
  За змістовно детальну історію Дякую!!!

 15. Анна (13 comments):

  Я думаю каждый имеет право на свою точку зрения и отстаивать! Если честно, как по мне, украинский язык для меня очень сложный, и я его не очень люблю.

 16. Анна (13 comments):

  Дякую) Освіжила трохи данні в своїй голові) корисно!

 17. Юля (2 comments):

  Кожна людина має право думати і спілкуватись на тій мові, яку вона «увібрала з молоком матері», але державну мову потрібно знати та поважати один одного і інші національності.

 18. Владимир (10 comments):

  Взагалі не розумію чому виникаюnь дані конфлікти. Українська мова одна з 7 тис. мов у світі та ще й визнана однією з милозвучніших. Правда інколи сам сміюсь читаючи сучасні книги українською)

Оставить комментарий

Ссылки в комментариях будут свободны от nofollow.
Пожалуйста, пишите что-то конструктивное и обязательно "от себя" - то, что ВЫ ЛИЧНО думаете по этой теме. Такие комментарии имеют горяздо больше шансов на публикацию (вместе со ссылками). Короткие спамные комментарии из "стандартного набора оптимизатора" будут удаляться. Спасибо за понимание!